Komentáře k zápasům

22 4. 2022

U14  BK START OSTRAVA - BASKET OSTRAVA  56:79  (11:19; 26:35; 43:54)

Poslední zápas žákovské ligy bylo derby pro BO. V předchozích zápasech této sezóny jsme vždy zvítězily, tentokrát jsme však ztrácely především na doskoku pod košem. Poněkud nám utekl začátek zápasu, ale až do poslední čtvrtiny jsme se držely na dostřel. Pak už se projevil úbytek sil způsebený náročným programem minulého týdne, zranění z průběhu zápasu a nerozehranost marodů.

21.4.2022

U14  STRABAG ZLÍN - BK START OSTRAVA  96:26  (27:4; 47:12; 67:17)

Proti lídrovi naší skupiny jsme chtěly uhrát lepší výsledek než v prvním zápase. Bohužel se nám nedařilo proměňovat jasné koše a hlavně jsme zase dostávaly velké množství bodů z rychlých protiútoků. Podařilo se nám aspoň udržet obdržené body pod stovkou, což se ve skupině podařilo pouze druhému v tabulce - Havířovu.

EASTER CUP 2022, KLATOVY

S dvouletým covidovým zpožděním jsme konečně vyrazily za basketem do vzdálených končin. Z mladších minižákyň se holky změnily v mladší žákyně, ale o to více se těšily. V naší kategorii se účastnilo turnaje 8 družstev, z toho 3 z Německa.

BK START OSTRAVA - VLČICE ŽĎÁR NAD SÁZAVOU 14:85

V prvním zápase jsme naprosto vyhořely ve druhé čtvrtině. V ostatních jsme se sice snažily, ale soupeř byl rychlejší, přesnější a hlavně efektivnější v zakončení.

BK START OSTRAVA - BK KLATOVY 34:25

Do druhého zápasu jsme vstoupily ustrašeně, ale postupem času bylo vidět, že soupeř nás ničím nepřevyšuje. Naše výhoda byla v tom, že se dokázalo bodově prosadit více holek a body si rozdělilo osm hráček. U soupeře vše táhla pouze jedna, která nám sama nasázela 17 bodů. Po prohrané první čtvrtině jsme ztrátu rychle smazaly, a pak už svůj náskok průběžně navyšovaly.

BK START OSTRAVA - BAYERN MNICHOV  19:74

Holky z Bavorska na první pohled vypadaly, že patří do jiné věkové kategorie. Dovednostně nás převyšovaly a o výšce je zbytečné se zmiňovat. Naše holky však byly povzbuzeny dopoledním vítězstvím a nechaly na hřišti poslední zbytky sil. Škoda několika jasných šancí, výsledek mohl vypadat lépe. Ale i tak pochvala.

BK START OSTRAVA - HESSEN 13:80

V dalším zápase proti soupeři z Německa se výhra moc čekat nedala. Bohužel tento zápas holky nezvládly především v hlavě, protože lepší výsledek byl v našich silách.

BK START OSTRAVA - HB BASKET PRAHA 14:44

V odpoledním zápase už trochu lépe fungovala obrana, ale strašně jsme se nadřely na každý koš. Chyběla snaha dostat se rychlou přihávkou za soupeřovu obranu a v postupném útoku jsme nepřesně zakončovaly.

BK START OSTRAVA - BK KLATOVY  30:28

Odveta zápasu ze základní skupiny byla daleko vyrovnanější než páteční zápas. K tomu všemu nefungující časomíra a rozhodčí, kteří chvíli pískali jako faul i zlý pohled na soupeře a chvíli měli zamrzlé píšťalky. Věděly jsme, kterou hráčku je třeba především bránit, ale tentokrát se rozehrály i její spoluhráčky. Nás neustále srážely kroky, špatné přihrávky. V poločase jsme sice vedly o 2 body, ale díky vyfaulované hráčce a nedisciplinovanosti naší lavičky jsme do třetí čtvrtiny měly velmi omezené možnosti střídání. Soupeř se v ní dostal do vedení o 6 bodů. Náskok jsme sice postupně snižovaly, ale další dvě vyfaulované hráčky nám vše zkomplikovaly. Naštěstí i soupeř byl stejně postupně oslabován, což nám vlévalo krev do žil. Půl minuty před koncem se nám podařilo vyrovnat a vypadalo to na prodloužení. Naštěstí se s tím nesmířila Bára, která vybojovala míč v obraně a v nebojácném nájezdu byla faulována. Při trestném hodu (házel se vždy jen jeden a platil za 2 body) udržela pevné nervy i ruku a poslala nás po dlouhé době do vedení. Těch nekonečných třináct vteřin jsme to už ubojovaly a vítězství nepustily.

Pro holky to byl nejdelší turnaj, na kterém hrály. Níkomu se nechtělo domů, ale zážitky zůstanou. Jsou zdokumentovány v naší fotogalerii. Už se těšíme na další podobnou akci.

9. 4. 2022

U14   BK MOHELNICE - BK START OSTRAVA 61:56 (19:19; 32:36; 46:44)

V dohrávce odloženého zápasu jsme očekávaly vyrovnaný průběh. A přesně tak to i bylo. Po nerozhodné první čtvrtině jsme do té druhé vstoupily úspěšněji my. Dvě minuty před koncem prvního poločasu jsme již vedly o 11 bodů, což bylo dáno především tím, že za soupeře celou čtvrtinu nehrála tahounka týmu. Místo abychom toho využili ještě v poslední dvouminutovce, dovolily jsme soupeři několikrát lehce skórovat a stav najednou nebyl tak jednoznačný.

Ve třetí čtvrtině se holky nechaly několikrát rozhodit podivnými výroky rozhodčích a díky ztrátě koncentrace šel do vedení soupeř. Pořád jsme byly na dostřel, ale do vedení jsme se nedokázaly přehoupnout. Dvě minuty před koncem vykřesala jiskru naděje svou trojkou Terka, kdy další koš už by nás posunul do vedení. Soupeř naneštěstí kontroval stejně a přemíra snahy pak už byla spíše pro nás překážkou. Vyrovnané zápasy nám však přinášejí cenné zkušenosti, hlavně co se týká psychické stránky. Ne vždy se daří, a pak je potřeba ještě více zabojovat a nefňukat. Do střelecké listiny se bodově zapsalo všech 11 zúčastněných hráček, což je před Easter Cupem v Klatovech pozitivní zpráva.

13. 3. 2022

U14  BK START OSTRAVA - STRABAG ZLÍN 43:100 (12:36; 18:55; 27:76)

Náš nedělní soupeř zatím ve skupině neprohrál. Přesto se holky ničeho nezalekly a aspoň prvních pět minut s ním držely krok. Pak se však projevila větší technická a fyzická vyspělost zlíňaček a vypadalo to na pořádný nářez. Naštěstí ani jim všechno do koše nespadlo a my jsme zase v poslední čtvrtině začaly hrát více sebevědomě. Škoda jen posledního koše, kdy už jsme nedokály zabránit nepopulární stovce. Ale i tak holky chválíme za bojovnost a zlepšení, které tento týden předvedly.

12. 3. 2022

U14  BK START OSTRAVA - BK MOHELNICE 52:49 (17:16; 29:26; 39:31)

Od tohoto zápasu jsme očekávaly srovnání, kam jsme se od září výkonnostně posunuly. Zatímco před půl rokem jsme dostaly náklep o padesát bodů, tentokrát jsme až na dva momenty v první čtvrtině nepustily soupeře do vedení. Trochu mrzí, že v momentě vytvoření si výraznějšího vedení holky ztrácely koncentraci a dovolovaly soupeři návrat do zápasu. Nejlépe se nám vydařila 3. čtvrtina, kdy soupeř skóroval až v sedmé minutě a náš náskok byl už dvouciferný. Když pak dala Gabka naši první soutěžní trojku a v následné eforii holky vybojovaly pro zakončující Lauru další dva míče, vypadalo to, že soupeř už nás nedožene. Opak byl však pravdou. Pod zvýšeným tlakem jsme zbytečně vyprodukovaly několik hloupých ztrát a soupeř se čtrnácti body v řadě dotáhl na rozdíl jediného bodu. Poslední dvě minuty už byly neeervy, ale Klárčiny dvě proměněné šestky devět vteřin před koncem potvrdily naši výhru.

27. 2. 2022

U14   BK HAVÍŘOV - BK START OSTRAVA 67:51  (12:14; 33:20; 53:35)

Před zápasem byla na holkách vidět ještě trocha zklamání ze sobotní porážky v Příboře. Naštěstí hned po úvodním rozskoku to z nich spadlo - a hlavně míč padal do koše. Výsledkem byla vyrovnaná první čtvrtina s naším mírným vedením. Bohužel jsme ve druhé čtvrtině měly díry v obraně, čehož soupeř náležitě využil. Postupně jsme se však zase dostávaly do hry a v poslední čtvrtině, která není svázána pravidly o střídání, byl zápas naprosto vyrovnaný. Nakonec jsme dokonce uhrály o fousek lepší výsledek než v úvodním lednovém utkání.

26. 2. 2022

U14  BK PŘÍBOR - BK START OSTRAVA 21:20  (2:3; 6:7; 18:11)

Kdo neviděl na vlastní oči, asi neuvěří... Na obručích byl asi přilepený igelit, protože přes veškerou snahu obou družstev míč do koše prostě nechtěl spadnout. Příboračkám se povedlo prolomit střeleckou nemohoucnost ve třetí čtvrtině. Nám to bohužel trvalo až do té poslední. Pět minut před koncem jsme šly i do vedení, ale pak už dal jediný koš pouze soupeř a odnesl si své první vítězství v soutěži. Bohužel zrovna nad námi. Nás ještě navíc limitovalo brzké vyloučení dvou klíčových hráček a neochota jít si do ucpané bedny pro faul.

5. 2. 2022

U14   BASKET OSTRAVA - BK START OSTRAVA  46:53 (10:11; 17:23; 25:41)

Po dvou víkendech, které jsme nuceně strávily bez zápasů, jsme nastoupily k derby proti Basketu Ostrava. Úvodní čtvrtina byla ve znamení bodových šňůr jednotlivých družstev. Nejprve byla naše osmibodová, následovala soupeřova sedmibodová. V poslední minutě jsme překlopily skóre v náš prospěch. Ve druhé čtvrtině se nám především zásluhou Báry podařilo zcela bodově eliminovat nejnebezpečnější hráčku soupeře. Ale i ostatní hráčky v obraně vypomáhaly, co jim síly stačily. Závěr čtvrtiny pak patřil nám (8:0 v posledních třech minutách), takže poločasové skóre vypadalo optimisticky.

Patrně pod dojmem toho, že soupeřovy nejlepší hráčky nemohou ve třetí čtvrtině hrát, úvod holky poněkud podcenily. Skóre bylo rázem srovnané a začínalo se od začátku. Naštěstí rychle pochopily, že nyní mají šanci vytvořit si rozhodující náskok a zdůraznily obranu. Snažily se napadat soupeře hned na jeho obranné polovině a byla z toho další bodová šňůra, tentokrát 16:0. V poslední čtvrtině soupeř téměř vše vsadil na jednu hráčku, která vyvážela, najížděla, střílela. A když netrefila, byly nachystané na doskok vysoké hráčky soupeře. Co jsme však neuskákaly, to jsme uběhaly. Zápas jsme dovedly do vítězného konce, i když to mohlo být ve větším klidu. Ale vzhledem k tomu, že v dnešních dnech vítězí především "omík", trochu napětí neuškodilo.

9. 1. 2022

U14   BK START OSTRAVA - BK PŘÍBOR 76:24 (21:7; 49:16; 61:18)

Před zápasem nás trochu strašila vzpomínka na poslední vzájemný zápas, kdy jsme naprosto střelecky propadly a vítězství spíše utrpěly než získaly. Tentokrát se však holky asi lépe vyspaly a od začátku zápasu se stále tlačily do koše. Tím si v prvním poločase vytvořily pohodový náskok. Ve druhém poločase sice stále byly celkem důrazné v obraně, ale díky horší koncentraci při zakončení se basket změnil v přehazovanou. Potěšující je, že se střelecky prosadilo deset z jedenácti hráček.

8. 1. 2022

U14   BK START OSTRAVA - BK HAVÍŘOV 47:68 (17:13; 25:31; 35:50)

Do druhé části Žákovské ligy jsme nastoupily proti Havířovu, se kterým jsme měly z úvodu sezóny pozitivním bilanci. Oproti podzimním zápasům se soupeři vyprázdnila marodka, což bylo pro vývoj zápasu zásadní. V první čtvrtině jsme měly mírně navrch, obzvláště když holky plnily své povinnosti v obraně. V polovině druhé čtvrtiny se však skóre definitivně překlopilo ve prospěch soupeřek a my si nevěděly rady s jejich jednoduchou, ale účinnou hrou. A když se k tomu přidalo nebránění, nic jiného než porážka se nedalo očekávat.

19. 12. 2021

U14   SK BRUNTÁL - BK START OSTRAVA  60:48 (16:8; 33:22; 48:32)

Po dvou zrušených zápasech z průběhu týdne jsme sebraly všechny síly, zápasů schopné hráčky a vyrazily do Bruntálu zakončit základní část Žákovské ligy. Trochu nám utekl začátek zápasu, kdy už ve druhé minutě jsme prohrávaly 7:0. Pak ale holky zjistily, že soupeř není zase o tolik před námi. Hra se vyrovnala a my můžeme litovat několika neproměněných lehkých střel. Hlavně jsme však mohly výsledek vylepšit trestnými hody (21/6), které se nám moc nevyvedly.

Základní část jsme zakončily na slušném čtvrtém místě naší skupiny. Pět zápasů jsme vyhrály, pět prohrály. Dva už jsme nestihly dohrát, takže se nám za ně připíšou dvě kontumační porážky. V dnešní době je to však solidní výsledek.

12. 12. 2021

U14   BK START OSTRAVA - BK PŘÍBOR  30:25 ( 8:7; 12:9; 20:17)

V zápase proti poslednímu týmu tabulky jsme si chtěly vylepšit skóre a užít pohodový zápas. Od začátku to však byl spíše boj v leže na palubovce a ne basket. Vůbec se nám nedařilo trefit koš a soupeři jsme nechali neskutečně mnoho příležitostí pro střely. Před koncem zápasu jsme se chvíli museli strachovat o výsledek. Dva koše v poslední minutě naštěstí sebraly soupeři šanci na první výhru a holky se mohly radovat z vítězství. Trenérky však příliš důvodů k radosti neměly.

11. 12. 2021

U14   BK START OSTRAVA - BK FRÝDEK-MÍSTEK  35:68  (7:19; 17:32; 31:46)

Po měsíc a půl trvající pauze nastoupily mladší žákyně k zápasu proti týmu, který už má jistý postup do extraligy. Hned v úvodu zápasu nám hru a hlavně střídání zkomplikovalo sádrové zranění naší hráčky. Trochu nás to zaskočilo a soupeř nám odskočil více, než jsme čekaly. Ve druhé čtvrtině jsme naopak čekaly, že se rozdíl ve skóre výraznějí zvýší, ale holky zabojovaly a chvíli před přestávkou snížily na přijatelný rozdíl patnácti bodů.

V úvodu druhého poločasu jsme soupeře poněkud zaskočily důrazem v obraně. Jeho náskok byl během minuty jen sedm bodů. Nasazenou laťku jsme však nedokázaly udržet, přesto jsme do poslední čtvrtiny šly pořád se stejným mankem patnácti bodů. V poslední čtvrtině už začaly docházet síly. Navíc se jedna hráčka zbytečně vyfaulovala a další odkulhala se zraněním na lavičku. Celkově to nebyl špatný výkon, ale měly jsme na víc.

20. 10. 2021

U14   BK HAVÍŘOV - BK START OSTRAVA  42 : 43 (11:17; 25:21; 33:33)

Ve středeční předehrávce jsme nastoupily proti družstvu Havířova, které nám dosud chybělo do sbírky soupeřů v základní části Žákovské ligy. I když ani jedno družstvo nebylo úplně kompletní, doufaly jsme v minimálně vyrovnaný zápas. Proto jsme byly mile překvapeny, když jsme v polovině první čtvrtiny vedly o 11 bodů. Do jejího konce sice soupeř trochu náš náskok snížil, přesto se nám hra celkem dařila. Druhá čtvrtina se nám vyvedla nejméně. Dostávaly jsme jednoduché koše a v útoku jsme kupily jednu ztrátu za druhou. Poločasový výsledek tedy vyzníval pro domácí hráčky.

Při důrazné přestávkové domluvě jsme si ujasnily, co má kdo za úkoly a priority. Trošku to pomohlo, ale soupeře jsme dotáhly až v posledních dvou minutách třetí čtvrtiny. V dobrém výkonu jsme pokračovaly ještě dalších pět minut. Pak jsme se zase zasekly a soupeř se nenápadně přibližoval. Minutu před koncem nám ze sedmibodového náskoku zbýval jediný bod. A pak přišel infarktový závěr... Jedenáct vteřin před koncem jsme vhazovaly do hry na útočné polovině. Do konce zápasu jsme stihly o míč přijít, 2x faulovat, přežít dva soupeřovy neúspěšné trestné hody, nedoskočit a sledovat, jak v poslední vteřině soupeř přestřeluje náš koš. Ještěže trenérky mají ve vlasech melír a nejsou vidět šediny, které jim přibyly...

10. 10. 2021

BK FRÝDEK-MÍSTEK - BK START OSTRAVA  45 : 26  (13:7; 21:9; 38:21)

Nedělní zápas jsme odehrály na místeckém zimním stadionu - aspoň podle vnitřní teploty. Holky musíme pochválit především za obranu, protože jsme dokázaly urdžet obdržené body pod padesátkou. K lepšímu výsledku nám chyběl útočný doskok, přebývaly nám pak ztráty. A opět jsme nevyužily několik jednoduchých střel, které mohly trochu zdramatizovat zápas. Za celý víkend však patří holkám pochvala za předvedené výkony.

9. 10. 2021

BK PŘÍBOR - BK START OSTRAVA  20 : 73 (8:23; 12:39; 20:63)

První venkovní zápasy družstva U14 jsme odehrály v pěkné příborské hale. I přes stále značnou marodku ročníku 2008 jsme měly celý zápas pod kontrolou a průběžně navyšovaly vedení. Mohly jsme však zvítězit výraznějším rozdílem, protože stále plýtváme využitím jednoduchých střel, kdy nás nikdo nebrání. Obrdržené body přibývaly většinou po přehozech, kterými si soupeř usnadňoval vyhazování. Postupem času holky pochopily, jak míče vychytávat, o čemž svědčí nula na straně obdržených bodů v poslední čtvrtině.

26. 9. 2021

BK START OSTRAVA - BASKET OSTRAVA 49 : 32 (5:13; 16:22; 34:28)

Ve druhém víkendovém derby jsme zpočátku byly hodně nervózní. Přestože se nám celkem dařilo získávat důraznou obranou míče, ihned jsme je zase ztrácely. Byla to škoda, protože bychom nemusely dotahovat místy až desetibovodou ztrátu. Když jsme se postupem času vypořádaly se soupeřovými přehozy a zabetonovanou bednou, byla jen otázka času, kdy nám to začne padat do koše. Druhý poločas už holky méně zmatkovaly, skóre se překlopilo v náš prospěch a my si doběhly pro první vítězství v žákovské lize U14.

25. 9. 2021

BK START OSTRAVA - SBŠ OSTRAVA 16 : 127 (2:40; 4:67; 10:97)

V sobotu jsme nastoupily pro favoritovi naší skupiny. Byl vidět obrovský rozdíl v ve všech basketbalových činnostech. Přesto holky nesvěsily hlavu a snažily se bojovností nahradit basketbalový um. I takové zápasy nás posunují dopředu a získáváme zápasové zkušenosti, které nám citelně chybí.

12. 9. 2021

BK START OSTRAVA - SK BRUNTÁL 10 : 60 (0:14; 4:28; 8:46)

První zápas Žákovské ligy U14 se nám příliš nevyvedl. Snahu našim holkám upřít nelze, obdžené body nejsou naprosto kastrofální. Obzvláště když se podíváme na další zápasy v této soutěži v rámci celé republiky. Ale vůbec se nevidíme v útoku, moc driblujeme. Pak narážíme do soupeře, který je fyzicky vyspělejší a silnější. Stojí nás to zbytečně moc sil, kterými musíme vzhledem k naší marodce šetřit.