Archív

Zhodnocení sezóny 2020/21 a výhled na tu příští...

Naše druhá soutěžní sezóna bohužel moc zápasů nepřinesla. Na úvod jsme se zúčastily turnaje pořádaného SBŠ Ostrava s družstvem U13 (2008 a mladší). Protože jsme nechaly zahrát holky i výrazně věkově mladší, byl vidět značný výškový a fyzický rozdíl mezi jednotlivými děvčaty. Přesto všechny bojovaly a mezi šesti družstvy skončily páté. Pak už se rozběhly soutěže oblastního přeboru. Jak rychle začaly, tak ještě rychleji skončily...

Družstvo U12 mělo až na pár výjimek získávat své první zápasové zkušenosti. Bohužel holky odehrály pouze jeden dvojzápas proti Rožnovu a bylo po sezóně. Takže radost z výhry nestačily ani zažít.

Družstvo U13 stihlo odehrát dvojzápas proti SBŠ Ostrava a Loko Krnov. Bilance byla vyrovnaná - 2 prohry a 2 vítězství. A pak taky konec... Ze slibovaného přerušení soutěží na 2 týdny bylo sezení doma po dobu šesti měsíců. Je fakt, že původnímu slibu snad nikdo ani nevěřil, ale že se sejdeme až v dubnu (nepočítáme-li krátký předvánoční pokus o trénování v rouškách), tomu nechtěl v říjnu uvěřit snad nikdo. Takže soutěže byly zrušeny, sezóna vyšuměla a od května jsme mohly konečně i do tělocvičny. Jaká to radost!!!

Mladší holky doplněné o pocovidové nováčky absolvovaly nejprve přátelské utkání v Olomouci, následně pak SBŠ CUP v Ostravě. Na výhry to sice ještě nebylo, ale důležitá byla radost ze hry a nasazení, s jakým šly do každého zápasu. Nakonec jsme si udělaly výlet na přátelák do Krnova, kde výhra byla blizoučko, ale proklouzla nám mezi prsty. Tak příští sezónu už to určitě přijde...!!!

Starší holky se zúčastnily ostravských turnajů pořádaných Basketem Ostrava a SBŠ Ostrava. V obou případech obsadily čtvrtá místa. Kromě výhry nám však udělala především radost vyrovnaná hra se soupeři, kteří nás v minulosti poráželi rozdílem třídy. Závěrečné přátelské utkání jsme sehrály proti Loko Krnov 2007. Na soupeři bylo vidět, že je starší, fyzicky vyspělejší a hlavně má odehrány minimálně tři sezóny navíc oproti nám. Ale jelikož budeme příští rok hrát i soutěž pro ročník 2007, musíme se s tím poprat a zapracovat na sobě ještě více.

Co nás čeká dále? V první řadě srpnové tréninky (od 16.8.2021 na SŠ Příčná) a soustředění (22.-28.8.2021 na Kamzíku). Na úplný závěr prázdnin uspořádáme naše první turnaje - Startovací turnaje. Odstartujeme jimi novou sezónu 2021/22 a budeme doufat, že zase nezůstaneme brzy sedět doma na zadku. Pro ročník 2008 a mladší se turnaj uskuteční 30.8.2021, pro ročník 2009 a mladší se uskuteční 31.8.2021. V září se pak rozběhnou soutěže oblastního přeboru a žákovské ligy. Vzhledem k tomu, že v žákovských ligách nejsou možné věkové výjimky, budeme hrát soutěže s družstvy U15 (žákovská liga pro 2007 a mladší), U14 (žákovská liga pro 2008 a mladší) a U13 (oblastní přebor pro 2009 a mladší). Některá děvčata budou hrát ve dvou soutěžích a budou mít víkendy nabité, ale pro roce lenošení je co dohánět, takže jim to nepochybně prospěje. Také doufáme v příliv nových tváří, který nám po prázdninách doplní naše nejmenší baskeťačky. I pro ně se v průběhu sezóny nějaké zápasy a turnaje najdou. HLAVNĚ AŤ NÁS ODBORNÍCI NECHAJÍ SPORTOVAT!!!

Zhodnocení sezóny 2019/20 a výhled do budoucna

V září 2019 vstoupil náš klub do své první "ostré" basketbalové sezóny. Po ročním trénování v přípravce jsme do soutěží pořádaných ČBF, oblastí Severní Morava, přihlásily družstva mladších minižákyň (U12) a družstvo žen. Potěšílo nás, že přes prázdniny na basket nikdo nezanevřel a v září jsme se sešly v plném počtu. Úspěšně proběhly i nábory v porubských základních školách, takže jsme mohly do soutěže dodatečně přihlásit ještě družstvo nejmladších minižákyň (U10), které se zúčastnilo turnajů pořádaných celorepublikovu ČBF.

Mladší minižákyně vstoupily do sezóny 21. září domácím utkáním proti BK Havířov. Pro ty, které nebyly v květnu na turnaji v Krnově, to byly úplně první zápasy v životě. Soupeř byl evidentně zkušenější a sportovně zdatnější. Holky však bojovaly ze všech sil a za mohutné podpory domácích fanoušků vstřelily i několik bodů a uhrály solidní výsledky. O něco méně se nám v zimě povedla odveta v Havířově, kde jsme si nechaly poprvé nastřílet 100 bodů. Hned následující zápasy proti Krnovu nám způsobily šok. První zápas jsme o bod vyhrály, druhý o dva body prohrály. Vzhledem k tomu, že se stejným soupeřem jsme v květnu prohrály o více než 40 bodů, jsme byly jako trenérky na naše baskeťačky neskutečně pyšné. Že se nejdnalo o náhodný výsledek, ukázala předvánoční odveta, ve které jsme s přehledem vyhrály oba domácí zápasy. Dalším soupeřem v základní skupině bylo družstvo SBŠ Ostrava. Všechny zápasy byly jednoznačně v náš neprospěch. Zatímco my jsme v úplných začátcích, soupeř bojoval loni v Národním finále o medaile. Posledním družstvem ve skupině bylo SK Bruntál. Podzimní zápasy na palubovce soupeře byly z hlediska skóre celkem jednoznačné. Ale v podstatě nás v každé čtvrtině trápila jedna hráčka, která dokázala vzít hru na sebe a my jsme ji nedokázaly zastavit. Při domácích odvetách jsme hrály daleko vyrovnanější zápasy a věřím, že příště už budeme lepší než soupeř. Ve skupině jsme tedy skončily sice na 5. místě, ale s bilancí 3 výhry a 13 porážek. Zápasy o konečné umístění jsme měly sehrát s družstvem z Hranic, které radost z výhry dosud neokusilo. Vzhledem k jarním prázdninám jsme to stihly jen taktak. Na domácí palubovce jsme sezónu zakončily dvěmi výhrami. To jsme však v té době ještě netušily, že jsou to zápasy poslední. K odvetě již z důvodu uzavření sportovišť nedošlo a změřit síly s dodatečně přihlášeným družstvem z Rožnova jsme nemohly vůbec. I když to není zcela regulérní, lze říct, že jsme obsadily 9. místo s bilancí 5 výher a 13 porážek. Nesmíme také zapomenout zmínit 5. místo na předvánočním turnaji v Bruntále, který si holky náramně užily a odvezly si domů hromadu zážitků a cen.

Naše nejmladší U10 absolvovaly v průběhu sezóny dva skvěle zorganizované turnaje. Nejprve v ostravské hale Tatran a před Vánocemi v Mohelnici. Další dva turnaje v Přerově a Prostějově už se odehrát nestihly. Protože se turnajů účastní i chlapecká a mix družstva, bylo to hlavně o sbírání zkušeností. Obecně se dá říct, že čím bylo u soupeře méně kluků, tím jsme uhrály lepší výsledky. Příští sezónu už budeme hrát pouze proti děvčatům a určitě příjdou i nějaké výhry.

Své zápasy odehrálo i naše ženské družstvo, které hrálo Severomoravskou ligu žen.  Také tato soutěž nebyla odehrána celá. Před ukončením soutěže nám patřilo 3. místo s bilancí 6 výher a 3 porážky. Vzhledem k tomu, že tento spolek už hraje basket jen čistě pro radost ze hry a z nutnosti pohybu, že nikde společně netrénuje a den před zápasem není zcela jasné, kdo bude moct nastoupit, je toto umístění více než pěkné.

V příští sezóně budeme hrát tyto soutěže v rámci oblasti Severní Morava: Oblastní přebor starších minižákyň U13 (ročník 2008 a mladší), Oblastní přebor mladších minižákyň U12 (ročník 2009 a mladší), Severomoravská liga žen (jakýkoliv ročník schopný hrát basket). Pro U13 nastane první zlomový okamžik, protože opustí snížené koše a budou hrát a trénovat už pouze na ty standartní. Dojde také k rozdělení na dvě tréninkové skupiny podle věku. A nepochybně ve svých řadách přivítáme nová děvčata, která budou chtít hrát basket s námi. Už se na ně těšíme!!!

Tímto bychom chtěly poděkovat především všem rodičům, kteří holky během sezóny podporovali svým fanděním, materiálním zajištěním a spoluprací při výjezdech na venkovní zápasy. Snad jsme jim svými výkony aspoň občas udělaly radost. A je zapotřebí zmínit také společnosti, které nás podpořily finančně. Díky tomu mají všechny holky své dresy, na míče nám už začíná být naše skříňka malá. A hlavně jsme před sezónou mohli nechat namontovat regulaci výšky košů, což uvítaly především mladší dívky. Hlavním partnerem pro nás v tomto případě byli společnosti RESIDOMO, Nadační fond RESIDOMO, Nadace České pošty a společnost Media Market. Doufáme, že spolupráce s nimi bude pokračovat i v budoucnu, a že budeme schopni poskytovat kvalitní zázemí všem baskeťačkám.

Trenérky Iva, Kamča, Lucka

23.6.2019

Máme za sebou první sezónu, kdy se holky seznamovaly s basketem. Udělaly velké pokroky, které zúročí v soutěžních utkáních oblastního přeboru mladších minižaček. Ten odstartuje v září. Aby nebyly outsidery soutěže, čeká je další hromada práce. Proto se na prvních trénincích sejdeme v polovině srpna. Dobrá zpráva je, že jsme se konečně dočkaly snížení košů tak, aby odpovídaly jejich věkové kategorii. To bude jiný basket!!!

Img_20190620_163209

27.5.2019 

V sobotu 25.5.2019 jsme odehrály naše první „ostré“ zápasy. Zúčastnily jsme se 4. ročníku memoriálu Jiřího Hradila v Krnově, kde našimi soupeři byly postupně baskeťačky z Přerova, Bruntálu a pořádajícího klubu.

Výsledky zápasů nejsou vůbec důležité. Hlavním úkolem bylo vyzkoušet si to, co jsme se v průběhu sezóny naučily, seznámit se pořádně s pravidly basketbalu a hlavně bojovat do posledních sil. Přestože nás bylo pouze 11 a jedna pětka musela hrát bez střídání, daly holky do zápasů opravdu vše. Trochu nás limitoval fakt, že zatím pořád trénujeme na vysoké koše. Někdy dávaly holky do střel zbytečně moc síly. Ale to se srovná. Důležitá byla bojovnost a radost ze hry. Odměnou jim byla hromada cen a výborný dort, na kterém jsme si všichni náramně pochutnali.

Turnaj byl oživen dovednostními soutěžemi ve střelbě trestných hodů a driblinku. Do každné soutěže byly nominovány tři hráčky z družstva. Ve střelbě TH nás zastupovaly Natka Rundtová, Klárka Brezňanová a Niki Badžgoňová, která celou soutěž vyhrála. Co nejrychleji prodriblovat mezi překážkami a dát koš se snažily Terka Lukáčová, Bára Stachová a Bája Křižanová. Té se podařilo v prvním kole porazit svou soupeřku a postoupit do semifinále. Super výsledek!

Celý den jsme si všichni užili. Děkujeme pořadatelům za svělou organizaci, rodičům za vytvoření sportovní atmosféry a už se těšíme na zápasy, které nás čekají po prázdninách.

Výsledky:

START OSTRAVA – TBS PŘEROV        22 : 62

START OSTRAVA – LOKO KRNOV      18 : 62

START OSTRAVA – BK BRUNTÁL       18 : 61

 

07_5

Více fotografií naleznete v fotogalerii.

 

8.3.2019

Náš klub obdržel z ČBF dotaci na sportovní vybavení. Stávající konstrukce basketbalových košů bude doplněna mechanismem, který umožní jejich snížení na výšku potřebnou pro minibasketbal. Naše nejmenší baskeťačky to rozhodně uvítají!!!

15.12.2018

V pátek 21.12.2018 bude poslední trénink v letošním roce. Na tento trénink jsou srdečeně zváni rodiče, sourozenci a další rodinní příslušníci našich malých baskeťaček. Všichni si budou moci zkusit, co obnáší basketbalový trénink. V novém roce se sejdeme v pátek 4.1.2019.

28.11.2018

Ve středu 5.12.2018 navštívíme prvoligové utkání žen mezi družstvy SBŠ Ostrava a Loko Trutnov v hale Tatran. Sraz v 16:45 na tramvajové zastávce Poruba vozovna, směr centrum. Bližší informace u trenérek. Holky aspoň uvidí, jak budou hrát samy za pár let!!!

10.11.2018

My už trénujeme, a co ty? Přijď mezi nás, rádi tě poznáme a naučíme hrát basket!!!

100_5777

7.11.2018

Oznamujeme všem našim členům a fanouškům, že BK START OSTRAVA byl přijat za řádného člena České basketbalové federace!!!

START v minulém století

Na fotografiích ze soustředění ve Vítkově v roce 1985 je možné najít současné trenérky našich malých baskeťaček.